Inne

Prawidłowe użytkowanie maski CPAP – praktyczne porady

Terapia związana z leczeniem bezdechów nocnych to dość długi proces, który wymaga sporego nakładu zaangażowania ze strony pacjenta. Z racji, że opiera się on w głównej mierze na regularnym stosowaniu wyspecjalizowanej maski CPAP podczas snu, należy zmienić co najmniej kilka ze swoich nawyków, aby wpasować jej użytkowanie we własny plan dnia. Wbrew pozorom, sprzęt ten wymaga od nas nieco więcej, niż tylko spania w nim – aby funkcjonował bez zarzutów, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo się z nim obchodzić.

Zakup nowej maski CPAP – jak przygotować ją do użytku?

Jeśli zamówiliśmy nową maskę CPAP, najpierw musimy upewnić się, że spełnia ona nasze oczekiwania, zarówno pod względem technicznym, jak i funkcjonalnym. Jeśli produkt, który do nas dotarł jest wadliwy, zawsze można zdecydować się na zwrot – większość sklepów internetowych nie ma z tą procedurą problemów. Gdy wiemy już, że wszystko z danym egzemplarzem jest w porządku, można podjąć się jego dopasowania. W tym celu operujemy na znajdujących się za maską paskach – te przytrzymują ją przy naszej twarzy, nie mogą natomiast nas uwierać, dlatego trzeba je właściwie uregulować.

Higiena maski CPAP – pierwsze czyszczenie

Standardowe maski CPAP ściśle przylegają do naszej twarzy, dlatego muszą pozostawać sterylne i nienaruszone. Nowo nabyty produkt może zawierać na sobie pył fabryczny oraz zabrudzenia z transportu, więc przed założeniem go powinno się go najpierw dokładnie przepłukać i osuszyć. Silikon na masce źle znosi kontakt z chemikaliami – do mycia najlepiej jest wykorzystać zwykłą wodę, ewentualnie z pewną domieszką łagodnego, szarego mydła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *